Jak Przebaczyć Samemu Sobie

Przebaczenie Cię wyzwoli. Pobierz Darmową Książkę: Cztery Kroki do Przebaczenia

Szczere przebaczenie da ci poczucie wolności i lekkości.

Zmuszając się do przebaczenia zbyt wcześnie lub nie korzystając z przemyślanego procesu (takiego jak Cztery Kroki do Przebaczenia), zmierzasz ku Fałszywemu Przebaczeniu. W tym przypadku następuje pewna forma pojednania, mimo iż żaden szczery wysiłek nie został podjęty. Godzimy się z drugą osobą, której przebaczamy, ale tak naprawdę podświadomie wciąż mamy do niej żal. Na myśl przychodzi stare powiedzenie „Wybaczam, ale nie zapominam”.

Fałszywe Przebaczenie związane jest z: brakiem akceptacji tego, jak bardzo krzywdzące było to całe doświadczenie (unikanie bolesnych odczuć); pośpieszaniem procesu przebaczenia; lub z brakiem jakiegokolwiek procesu przebaczenia i nastawieniem, które niejako pozwala nam przebaczyć, a potem zachowywać się, jakby nic złego się nie stało.

Często dochodzi do Fałszywego Przebaczenia wskutek ignorowania szczerych uczuć i decyzji o przebaczeniu, bo tak po prostu wypada zrobić, nawet jeśli, druga osoba prawdopodobnie powtórzy swój błąd i będzie „oczekiwać” kolejnego przebaczenia. W tym wypadku ludzie tak naprawdę nie przebaczają, zamiast tego uzbrajają się w żal, tworząc poczucie lęku przed następnym razem, kiedy to znów może dojść do podobnej sytuacji. Używają „przebaczenia” jako wymówki dla czyjegoś złego zachowania, tak więc nie mogę poczuć prawdziwych korzyści, które niesie za sobą przebaczenie.

Z kolei szczerze przebaczenie daje nam poczucie wolności i lekkości, prowadzące do przejrzystości umysłu i podejmowania lepszych decyzji. Natomiast Przebaczenie Fałszywe sprawi, że pozostaniemy w dalszym ciągu uwikłani w te same sytuacje z tymi samymi ludźmi. Fałszywe Przebaczenie bierze się z mówienia lub działania na podstawie przekonania, że nie zasługujemy na nic lepszego lub nie jesteśmy w stanie zbudować czegoś lepszego, tak więc „przyjmujemy pozę” akceptacji rzeczy, które są dla nas szkodliwe w dłuższej perspektywie. Szczere przebaczenie całkowicie zmienia perspektywę i uwalnia nas, pozwalając na szczęśliwsze życie. Prawdziwe przebaczenie odnosi się do naszych własnych przekonań i wartości własnej osoby, podczas gdy, Fałszywe Przebaczenie utrzymuje nas w świadomości brak własnej wartości.

W sytuacji współzależnej, gdzie schematy nałogów dwojga ludzi zazębiają się, nie ma miejsca na przebaczenie. Może z boku to wyglądać, jakby partner „przebaczał” na porządku dziennym, ale w rzeczywistości jest to Fałszywe Przebaczenie, ponieważ pojednanie następuje bez udziału szczerych uczuć. Jeśli rzeczywiście nastąpiłoby prawdziwe przebaczenie, to jeden z partnerów zdołałby skończyć ze swoim nałogiem. Następnie taka osoba powiedziałaby, na jakim rodzaju związku jej zależy i jeśli drugi z partnerów nie wyraziłby chęci zmiany, to należałoby życzyć sobie wszystkiego najlepszego i pójść naprzód.

Pragnąc uniknąć Fałszywego Przebaczenia, upewnij się, czy zaangażowałeś się w proces przebaczania, który odnosi się do twoich głębszych uczuć.

Pobierz Darmową Książkę

Cztery Kroki do Przebaczenia

Cztery Kroki do Przebaczenia PDF

Cztery Kroki do Przebaczenia KINDLE

Cztery Kroki do Przebaczenia EPUB

Cztery Kroki do Przebaczenia

Potężna siła prowadząca do wolności, szczęścia i sukcesu.

William Fergus Martin