İhanet, Öfke, İntikam, Dargınlık, Affetme

Affetmek sizi özgürleştirir Ücretsiz Kitap Indir

İnsanlar bazen intikamın “haklı” veya “tatlı” olduğunu düşünerek kendilerini ikna etmeye çalışırlar. Ancak içinde intikam duygusu barındıran kişilerin hiç bir zaman mutlu ve kendileriyle barış içerisinde olduklarını görmezsiniz. Evet, intikamcı bir eylem bir çeşit tatmin duygusu sunabilir. Ancak bu sorunlu bir tatmin duygusudur. Sağlıklı bir duygu değildir ve hayatınızı iyileştirmez.

İntikamcı insanlar korku ve anksiyete içerisinde yaşarlar. Kendine güvenli tavır takınıp, bu şekilde davranabilirler ancak hiç bir zaman geceleri rahat uyuyamazlar. İntikamlarına öylesine körü körüne kendilerini inandırmışlardır ki, aynı şekilde hissetmeyen insanlara anlam veremezler. Zarar verdikleri kişi veya kişilerin ne zaman gelip onlardan intikam alacaklarını düşünüp dururlar. Ayrıca Kırılgan egolarını hakiki veya hayali bir zarardan nasıl koruyabileceklerine dair sürekli endişelidirler. Bir çok “çetinceviz” diye adlandırabilecek kişinin ne kadar da kırılgan egoları olduğunu farkettiniz mi hiç? Gariptir ki ne kadar fazla çetinçeviz olurlarsa, en ufak bir laf o kadar canlarını sıkabilir ve onlar öfkelendirebilir.

İntikamcı ve affetmeyen bir zihnin bedeli, derin ve istikrarlı mutluluktan ve arkadaşlıklardan vazgeçmektir. Bir düşünün. İntikamcı bir insanla arkadaş olmak, onla beraber yaşamak nasıl bir duygudur? Onlarla dürüstçe, herhangi bir şekilde gerçekten arkadaş olabilmek imkansızdır çünkü intikamcı birine kim güvenebilir veya onların yanında kim kendisini rahat hissedebilir? İntikamcı insanların gerçek arkadaşları yoktur – sadece rehineleri vardır. Arkadaşlar yerine içini korku kaplamış, öfkeli, içerlemiş, onlara eşlik eden kişiler vardır etraflarında. Kendi ufak cehennemlerinde bir araya gelirler.

Yine de, affetmek, adalet arayamayacağımız (özellikle bu toplumun yararınaysa) veya onunla iletişimimizin devam etmesi gerektiği (eğer bize tekrar zarar verme ihtimalleri varsa kendimizi uzak tutmak hakkımızdır) anlamına gelmemektedir.

İntikamcı kişinin hissettiği, öfkenin, sinirin ve nefretin yarattığı o zehirli duygular, onlara genellikle kimsenin veremeyeceği kadar zarar verir. Bu tarz zehirli duygular vücut ve zihinde strese neden olur ve uzun vadeli fiziksel veya zihinsel sorunlara yol açabilir. Aynı zamanda kişiyi oldukça mutsuz yapar ve arkadaşlarının yanında eğlenceli kişiler olamazlar. İntikamcı düşünceler bir nevi anlık karmaya nden olurlar. Bir kişinin zarar görmesini dilerlerken aynı zamanda strese bağlı vücudunda salgılanan hormonlar nedeniyle zehirli düşüncelerle kendilerine zarar veriyorlardır. Bir nevi her gün bir doz zehir içip yine de sağlıklı olmayı beklerler.

Affetmenin Dört Adımını öğrenmek sizi intikam, öfke ve sinir örüntülerinizden kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda kendinizi affetmenizde de yardımcı olur. Geçmişi, tüm yaşadıklarınızı arkanızda bırakıp, özgür olabilirsiniz.

Ücretsiz Kitap Indir. Affetmenin 4 Adimi

Kitap Indir. Affetmenin 4 Adimi PDF

Kitap Indir. Affetmenin 4 Adimi KINDLE

Kitap Indir. Affetmenin 4 Adimi EPUB

Affetmenin 4 Adımı
Özgürlüğün, mutluluğun, başarının en etkili yolu.
William Fergus Martin

ISBN: 978-1-942573-83-8