Af Dilemek ve Af İçin Dua Etmek

Affedilmek için dua ettiğimizde, bu genellikle kötü bir şey yaptığımız ve bunun için Tanrı’dan bizi affetmesini dilediğimiz anlamına gelmektedir.

Affedilme ihtiyacı duyduğumuzda, acı hissederiz. Acı genellikle suçluluk veya utanç duygularına dönüşür. Suçluluk genellikle yaptığımız şeyle ilgili nasıl hissettiğimizle belirlenir; utanç ise genellikle kendimizle ilgili ne düşündüğümüzle alakalıdır. Suçluluk duyduğumuzda, kendimize “Kötü bir şey yaptım”; utanç duyduğumuzda ise “Ben kötü biriyim” deriz. İnsanın kendisine bu türde şeyler söylemesi acı vericidir ve doğal olarak bu acıdan kurtulmak isteriz. Daha sonra ise affedilmek ve akabinde tecrübe ettiğimiz bu acı verici düşüncelerden, duygulardan kurtulmak için dua etmenin bir yolunu arayabiliriz.

Sarayın bir üyesi olan ve suç işlediği için Kralın karşısına çıkarılan bir adam hayal edin. Adam cezalandırılmamak için yalvarır ve artık kendisine çeki düzen vereceğine söz verir. Kral ise adama, “Ama daha geçen gün merhamet dilenmesine rağmen hizmetçilerinden birini cezalandırdığını duydum. Şimdi cezalandırılmadan gitmene izin mi vermeliyim?” der.

Çoğumuz o adam gibiyizdir. Affedilmek isteriz, ama bu şansı diğerlerine tanımayız. Ancak başka bir insanı affetmeyi istemekten daha büyük bir ibadet olur mu hiç?

Affetmeyi ancak onu kendi hayatımızın bir parçası yaparak en iyi şekilde tecrübe edebiliriz. Ama bunu bilsek de, çoğumuz diğerlerini ve kendini affetmekten geri durur.

Genellikle diğerlerini affetmeme sebebimiz, kendimizi affedemeyişimizdir. Diğerlerini affetmeyi öğrenerek kendimizi affetmeyi öğrenebiliriz. Eğer kendinizi zihninizin içerisinde mahkum etmişseniz, aynı şekilde zihninizin içinde kendinizi affetmelisiniz. Yanlışlarımızı düzeltmek de isteyebiliriz. Ama önce hatalarımızı sağlıklı bir şekilde düzeltebilmek için kendimizi affetmemiz gerekir.

Affetmenin Dört Adımı, bir nevi ibadet gibi uygulayabileceğimiz, affetmeye giden yoldaki etkili ve basit bir yöntemdir. Kendimizi ve diğerlerini affetmeyi kolaylaştırmak için oldukça etkili metottur.

Çoğunlukla, hayatımızda bir hata yaptığımızda, istek ve arzularımıza yenik düştüğümüz için affedilmek için dua ederiz veya o kişiden veya kişilerden af dileriz. Kafayı kendimize takarız. Ancak yaptığımız bir hata yüzünden kendimizi suçlamak veya kınamak aynı sorunun üzerine körükle gitmekten başka bir işe yaramaz. Hala kafayı kendimize takıyoruzdur. Affetmenin Dört Adımı, bağışlayıcılığı hem diğerlerine hem de kendimize uygulayarak bağışlanmak için dua etmemize veya kişiden/kişilerden af dilememize olanak tanır.

Ücretsiz Kitap Indir. Affetmenin 4 Adimi

Kitap Indir. Affetmenin 4 Adimi PDF

Kitap Indir. Affetmenin 4 Adimi KINDLE

Kitap Indir. Affetmenin 4 Adimi EPUB

Affetmenin 4 Adımı
Özgürlüğün, mutluluğun, başarının en etkili yolu.
William Fergus Martin

ISBN: 978-1-942573-83-8