Kendinizi Nasıl Affedebilirsiniz

Nasıl Affedebilirsiniz: Affetmenin 4 Adımı image

Ebook indir PDF

Telafi edemeyeceğiniz şeylerin yerine, yapabileceğinzi iyilikleri düşünün.

Kendinizi affetmek için, diğer insandan özür dilemenin uygun yollarını arayabilirsiniz. Özür dilemek çok yararlı bir şey olabilir fakat pişmanlık kılığına girmiş öz cezalandırmaya dikkat etmeniz gerekir. Özür dilemek, hatta özür dilemeyi düşünmek, doğal olarak size bir rahatlama hissi verir. Eğer vermezse, bu ,kendini cezalandırma, kendini yaralama kılığına girmiş bir his olabilir. Özür dilemenin bedeli olabilir, fakat zararı olmaz.

Eğer o kişiyle bağlantınız yoksa (herhangi bir sebeple hayatınızda olmayabilir) ve yinede özür dilemek istiyorsanız, bunu vekil kullanarak yapabilirsiniz. Yani, aynı ırktan, gruptan, tarzdan ve hatta rastgele birine özellikle nazik, cömert, yardımsever olabilirsiniz.

Sizin kendinizi affetmeden önce, Tanrını sizi affetmesi gerektiğine mi inanıyorsunuz? Eğer öyleyse, kendinize Tanrının sizi zaten affetmediğini nerden bildiğinizi sorun. Daha sonra Dört Adımı bir kaç kez uygulayıp, tamamladıktan sonra, zihninizin aydınlanıp, aydınlanmadığını görün. (Tanrı Beni Affeder Mi? ‘ye göz atın )

Kendinizi affetme sürecinde Affetmenin Dört Adımı temelde aynıdır. Yine de, kendimizi affetmemizin başkalarına nasıl yararı dokunacağı ile ilgili Üçüncü Adımda bir değişiklik yapıyoruz.

Adım 1. Kendimi şunun için affetmek istiyorum:

Belirli bir şey seçin.

Örnek: Erkek kardeşime yaralayıcı şeyler söylediğim ve yaptığım için kendimi affetmek istiyorum.

Adım 2. Şu duygularımdan kurtulmak istiyorum:

Olayla ilgili duygularınızı listeleyin. İlerlemek ve onlardan kurtulmak için bu duyguları kabullenmelisiniz.

Örnekler: cezalandırılma korkusu, kendini suçlama, kendinden nefret etme, suçluluk, utanç, vb.

Adım 3A. Yazacağım nedenlerden ötürü bu durumu affetmenin yararlı olacağını kabul ediyorum:

Kendinizi affedebilmenizin size getirecek olduğu yararları listeleyin. Bu yararlar, ikinci adımda listelemiş olduğunuz duygulardan kurtulmak ve tam terslerini hissetmek olabilir. Yararlar ayrıca daha iyi bir ilişki kurmak, daha iyi bir işe sahip olmak, daha çok paraya sahip olmak vb. içerebilir. Bu tamamen kendinizi ne için affettiğiniz şeylerle ilgilidir.

Örnekler: daha mutlu hissetmek, daha özgür olmak, daha sakin olmak vesaire.

Bu bir kendini affetme süreci olduğu için ilave bir adım olan Adım 3B’yi mevcut dört adımımıza ekliyoruz. Bu adımda kendinizi affetmenizin başkalarına nasıl yarar sağlayacağına odaklanıyoruz. Bazı yararlar kendinizi affetmenizden edindiğiniz yararların yan ürünü olabilirler; bazıları ise siz daha canlı, daha yaratıcı oldukça diğer insanların bundan edindiği yararlardır.

Adım 3B. Kendimi bunun için affetmenin başkalarına yararı olacağını biliyorum çünkü:

Kendinizi affettikten sonra, daha iyi bir anne, daha ilgili bir arkadaş, daha iyi bir dinleyici ve daha bağışlayıcı bir insan olabildiğiniz için bu durumun iyiliğini başkaları da görür. Daha az ben-odaklı olur, başkalarına karşı daha ilgili olursunuz. Daha az muhtaç olmanızın yanı sıra, verebileceğiniz daha fazla şey olur. Çevrenizdekiler için gerçekten önemli olan bir faydayı seçin.

Örnekler; Hayatımdan daha memnun olacağım (daha az aksi, somurtkan, depresif), Daha nazik ve daha sevecen olacağım. Verecek daha fazla şeyim olacak.

Adım 4. Kendimi _________________ için affetmeye söz veriyorum ve affın getirecek olduğu huzuru ve özgürlüğü kabul ediyorum.

Huzur ve özgürlük gibi, veya onların yerine, belirli faydaları listeleyebilirsiniz. Kendinizi affetmeyi öğrendikçe içinizde oluşan, başkalarının da yararını görebileceği faydaları da ekleyebilirsiniz. Doğrudan edindiğiniz yararların genellikle başkalarına da yararı olur. Daha mutlu bir insan, daha iyi bir çalışan olursanız, bunun etrafınızdakilere de yararı dokunur. Affetme adımlarını uyguladıkça ve bunun başkalarına olan yararını gördükçe, kendimizi affetmemiz de kolaylaşacaktır.

Örnekler:

1. Karıma/kocama sinirlendiğim için kendimi affetmeye adıyorum, bu sayede tam anlamıyla yaşamakta özgür ve daha sevimli bir partner olabilirim.

2. İşimi kaybettiğim için kendimi affetmek istiyorum, bu sayede kaldığım yerden devam edebilir ve hem kendim hem ailem için daha fazla maaşlı daha iyi bir iş bulabilirim.

Bu adımları ilk önce yazarak uygulamak daha iyidir. Affetmeyi öğrendikçe aslında ufak şeylerin olmadığını keşfedecek olsanız da, ufak şeylerle başlayın. Kendinizi uzun zaman önce olmuş, minik, ufak bir şey için affetmek bile çok büyük değişimlere yol açabilir. Bu adımları bir kaç kez tekrarlayın ve tekrarladıkça içinizdeki af yetisinin ve kapasitesinin nasıl gitgide büyüdüğüne şahit olun.

Tabiki bunlardan hiç biri, mümkün ve yardımcı olabileceği zamanlarda, diğer kişilere daha çok acı vermediği sürece, mümkün veya yardımcı olabileceği zamanlarda telafiyi ve özür dilemeyi dışarıda bırakmaz. Eğer biraz düşünür ve neyin doğru olduğunun farkına varırsanız, ne yapacağınız konusundaki fikri içinizde bulacaksınız. Eğer özür dilemek mümkün değilse, hayatınızı yaşayacağınız en iyi şekilde yaşamalısınız.Telafi edemeyeceğiniz şeylerin yerine, yapabileceğinzi iyilikleri düşünün.

Ebook indir

Affetmenin 4 Adımı ebook

Affetmenin 4 Adımı

 

Affetmenin 4 Adimi PDF

Affetmenin 4 Adimi KINDLE

Affetmenin 4 Adimi EPUB

Affetmenin 4 Adımı
Özgürlüğün, mutluluğun, başarının en etkili yolu.
William Fergus Martin

ISBN: 978-1-942573-83-8

facebooktwitterlinkedinrssyoutube
Follow
facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Share